Marsh Throws

Belgrade’s Zach Marsh competes in the javelin at the State A meet in Laurel. He placed sixth in the event with a throw of 162-feet.

Neither of Belgrade’s track teams returned from the state Class A meet with hardware, but there were plenty of stellar individual performances at the Laurel Sports Complex over the weekend.

About a dozen athletes earned medals as the girls placed 10th with 19 points and the boys were 17th with five.

“They did really well. Even though the points might not reflect it we had all our best performances,” veteran girls coach Deb Greany said. “Everybody worked really, really hard and they saved the best for last. They had their best performances of the season and can’t ask for anything else.”

Whitefish’s girls won the team title with 82 points, while Beaverhead County and Laurel tied for the boys championship with 81.

Belgrade’s girls were led by pole vaulters Emily Sullivan and Cynthia Smith, who placed second and third, respectively, to account for 14 of the team’s points. Both cleared 10-feet, 6-inches, but Sullivan took second thanks to fewer attempts.

“The pole vaulters did outstanding,” said Greany. “They’ve been consistent all year. They got second and third and vaulted really well.”

Jensen Prepares

Belgrade senior Savana Jensen prepares to run the opening leg of the 4x400 relay Saturday in Laurel.

The Panthers’ only other individual placer was Dalani Brayton, who took fifth in the 200 with a time of 26.65. The sophomore also ran a leg on each of the relays, which placed as well.

The sprint relay, featuring Savanna Jensen, Bella Pacheco, Sarah Morris and Brayton, placed fifth in 51.46. The mile relay, featuring Brayton, Pacheco, Hailey Prester and Taylor Christensen, cut 10 seconds off their season best en route to finishing sixth in 4:14.43.

While she didn’t medal, Greany also noted the effort of Shaina Smith in the triple jump. The sophomore set a 2-foot personal best en route to placing seventh.

“We got some medals,” Greany said. “And the thing about it is they had their best performances.”

On the boys’ side, Evan Major led the Panthers with a fourth place finish in the 100. The freshman posted a time of 11.11 seconds.

Belgrade’s only other placer was Zach Marsh, who was sixth in the javelin with a throw of 162-feet.

He didn’t place, but Samuel Nash posted a 13 personal best in the 3,200, while Caden Chisholm cut three seconds off his best in the 1,600.

“Just small victories and kids had their best performances at state,” said Greany. “Everyone was real positive, it was a lot of fun.”

State A Meet

(at Laurel Sports Complex)

Boys Results

Team scores: Laurel 81, Dillon 81, Miles City 47, Sidney 38, Lewistown 34.5, Frenchtown 34, Whitefish 34, Columbia Falls 31, Hamilton 25, Butte Central 21, Hardin 20, Livingston 19, Corvallis 14, Glendive 11, Billings Central 10.5, Ronan 8, Libby 7.5, Belgrade 5, Browning 3, Polson 2.5.

100: 1, Vanderlaan, Keith, Miles City, 10.89. 2, Morgan, Drew, Columbia Falls, 11.06. 3, Renner, Ethan, Laurel, 11.07. 4, Major, Evan, Belgrade, 11.11. 5, Branstetter, Preston, Laurel, 11.13. 6, Henjum, Daniel, Columbia Falls, 11.15.

200: 1, Waddell, Jack, Livingston, 22.46. 2, Vanderlaan, Keith, Miles City, 22.47. 3, Bear Cloud, Hunter, Hardin, 22.48. 4, Morgan, Drew, Columbia Falls, 22.67. 5, Renner, Ethan, Laurel, 22.73. 6, Dantic, Beau, Laurel, 22.85.

400: 1, Cervelli, Dylan, Dillon, 49.21. 2, Waddell, Jack, Livingston, 49.74. 3, Beagle, Jay, Libby, 49.97. 4, Walburn, Lee, Whitefish, 50.00. 5, Thatcher, Cutter, Butte Central , 50.56. 6, Morgan, Drew, Columbia Falls, 50.71.

800: 1, Taylor, Levi, Laurel, 1:57.22. 2, Schmautz, Tyler, Frenchtown, 1:57.22. 3, Trafton, Tanner, Lewistown, 1:57.91. 4, Normandeau, James, Ronan, 1:58.54. 5, Devaney, Taggert, Laurel, 1:58.77. 6, Burd, Justin, Browning, 1:59.26.

1,600: 1, Taylor, Levi, Laurel, 4:33.37. 2, Schmautz, Tyler, Frenchtown, 4:33.94. 3, Fulbright, Sam, Lewistown, 4:36.04. 4, Normandeau, James, Ronan, 4:36.25. 5, Burd, Justin, Browning, 4:41.20. 6, Kirkland, Colter, Hamilton, 4:41.44.

3,200: 1, Taylor, Levi, Laurel, 9:54.28. 2, Fulbright, Sam, Lewistown, 9:55.80. 3, Flowers, Will, Corvallis, 10:08.70. 4, Lutz, Luke, Frenchtown, 10:13.04. 5, Sloan, Mason, Polson, 10:14.32. 6, Jarvis, Aidan, Columbia Falls, 10:14.80.

110 hurdles: 1, Abell, Chris, Laurel, 14.98. 2, McDonald, Tyler, Frenchtown, 15.25. 3, Walburn, Lee, Whitefish, 15.51. 4, Capser, Camden, Billings Central, 15.51. 5, Gilpatrick, Grady, Lewistown, 15.78. 6, Peila, Logan, Miles City, 15.89.

300 hurdles: 1, Walburn, Lee, Whitefish, 39.83. 2, Abell, Chris, Laurel, 40.06. 3, Barrows, Aidan, Miles City, 40.72. 4, Thatcher, Cutter, Butte Central, 40.78. 5, Peterson, Justus, Dillon, 41.06. 6, Stradley, Kaden, Miles City, 41.07.

400 relay: 1, Columbia Falls 43.01. 2, Laurel 43.24. 3, Miles City 43.42. 4, Dillon 43.60. 5, Whitefish 43.76. 6, Butte Central 44.10.

1,600 relay: 1, Dillon 3:25.04. 2, Hardin 3:25.66. 3, Whitefish 3:25.75. 4, Frenchtown 3:27.57. 5, Corvallis 3:27.81. 6, Livingston 3:27.84.

High jump: 1, Peterson, Alfred, Dillon, 6-06. 2, Haverfield, Michael, Dillon, 6-04. 3, Graham, Jaden, Lewistown, J6-04. 3, Bellows, Jess, Miles City, J6-04. 5, Phipps, Logan, Glendive, 6-00. 6, Byorth, Joe, Billings Central, 5-10. 6, Johnson, Keith, Libby, 5-10.

Pole vault: 1, Wyatt Heringer, Sidney, 14-0. 2, Christian Dean, Sidney, 13-6. 3, Kyzer Bair, Dillon, 13-6. 4, Logan Phipps, Glendive, 13-6. 5, Jack Eisenbarth, Whitefish, 13-6. 6, Colby Soderquist, Polson, 13-0. 6, Carson Weeden, Lewistown, 13-0.

Long jump: 1, Johnson, Zane, Dillon, 21-09.25. 2, Thatcher, Cutter, Butte Central , 21-06. 3, Byorth, Joe, Billings Central , 21-05.25. 4, Renner, Ethan, Laurel, 21-01. 5, Peterson, Alfred, Dillon, 20-11. 6, Ingram, Zach, Dillon, 20-08.

Triple jump: 1, Johnson, Zane, Dillon, 44-11. 2, Ray, Steven, Miles City, 43-02. 3, Bear Cloud, Hunter, Hardin, 42-10. 4, Menicke, Sam, Whitefish, 42-08.75. 5, Lewis, Logan, Corvallis, 42-08. 6, Johnson, Keith, Libby, 41-06.25.

Discus: 1, Hughes, Carter, Sidney, 163-02. 2, Kraft, Ely, Laurel, 150-05. 3, Campbell, Jacob, Hamilton, 147-07. 4, Cooley, Reed, Glendive, 143-06. 5, Richards, Aaron, Butte Central, 139-02. 6, Harrison, Mason, Lewistown, 139-01.

Shot put: 1, Hughes, Carter, Sidney, 56-07. 2, Campbell, Jacob, Hamilton, 56-01.50. 3, Harrison, Mason, Lewistown, 54-03. 4, Brown, Garrett, Corvallis, 52-10.25. 5, Mecham, Jesse, Frenchtown, 51-09. 6, Cooley, Reed, Glendive, 49-05.

Javelin: 1, Graves, Michael, Hamilton, 184-11. 2, Hoffman, Cooper, Dillon, 172-00. 3, Morgan, Drew, Columbia Falls, 166-09. 4, Holter, Cade, Butte Central , 166-08. 5, Savery, Quest, Miles City, 163-09. 6, Marsh, Zach, Belgrade, 162-00.

Girls Results

Team scores: Whitefish 82, Dillon 62, Corvallis 53, Lewistown 38, Hamilton 35, Columbia Falls 27, Glendive 26, Havre 26, Polson 26, Frenchtown 24, Laurel 22, Belgrade 19, Sidney 18, Billings Central 18, Hardin 11, Stevensville 11, Butte Central 11, Libby 7, Ronan 7, Miles City 4.

100: 1, DeJohn, Tylia, Dillon, 12.45. 2, Wahl, Kellan, Billings Central, 12.56. 3, Keithley, Kaitlyn, Sidney, 12.59. 4, Schulz, Lauren, Whitefish, 12.66. 5, Barney, Kinsley, Ronan, 12.68. 6, Lewis, Ashton, Stevensville, 12.82.

200: 1, Wahl, Kellan, Billings Central, 25.88. 2, Schulz, Lauren, Whitefish, 25.98. 3, DeJohn, Tylia, Dillon, 26.01. 4, Barney, Kinsley, Ronan, 26.44. 5, Brayton, Dalani, Belgrade, 26.65. 6, Waid, Loy, Havre, 26.71.

400: 1, Ells, Mikenna, Whitefish, 57.47. 2, Schulz, Lauren, Whitefish, 59.49. 3, Rebich, Faith, Frenchtown, 59.70. 4, Shipman, Madalen, Dillon, 59.94. 5, Lewis, Ashton, Stevensville, 1:00.41. 6, Waid, Loy, Havre, 1:00.44.

800: 1, Poulsen, Brynnli, Hamilton, 2:17.86. 2, Yocum, Natalie, Frenchtown, 2:18.88. 3, Ells, Mikenna, Whitefish, 2:23.09. 4, Greenberg, Ella, Whitefish, 2:23.82. 5, Lewis, Bree, Corvallis, 2:23.99. 6, Sherwood, Abigail, Frenchtown, 2:24.10.

1,600: 1, Frissell, Bea, Polson, 5:00.10. 2, Poulsen, Brynnli, Hamilton, 5:14.73. 3, Yocum, Natalie, Frenchtown, 5:21.90. 4, Nedens, Libby, Hardin, 5:25.44. 5, Martin, Hannah, Corvallis, 5:26.63. 6, Erickson, Lara, Columbia Falls, 5:26.68.

3,200: 1, Frissell, Bea, Polson, 10:47.33. 2, Poulsen, Brynnli, Hamilton, 11:36.55. 3, Day, Lilli, Corvallis, 12:05.78. 4, Nedens, Libby, Hardin, 12:14.09. 5, Erickson, Lara, Columbia Falls, 12:19.41. 6, Henson, Jessica, Whitefish, 12:30.72.

100 hurdles: 1, Shipman, Ainsley, Dillon, 15.98. 2, Brand, Ashley, Lewistown, 16.19. 3, Jessop, Maureen, Corvallis, 16.31. 4, Gruber, Emma, Libby, 16.47. 5, Abramchuk, Natasha, Whitefish, 16.75. 6, Hollingsworth, Isabella, Libby, 16.77.

300 hurdles: 1, Shipman, Ainsley, Dillon, 46.92. 2, Filius, Sadie, Havre, 48.45. 3, Grove, Kennedy, Whitefish, 48.72. 4, McCready, Kailee, Corvallis, 48.82. 5, Gruber, Emma, Libby, 49.06. 6, McGree, Rileigh, Butte Central, 49.48.

400 relay: 1, Whitefish 49.72. 2, Havre 49.86. 3, Dillon 50.00. 4, Corvallis 50.52. 5, Belgrade 51.46. 6, Ronan 51.87.

1,600 relay: 1, Whitefish 4:03.93. 2, Havre 4:07.51. 3, Columbia Falls 4:07.71. 4, Dillon 4:11.93. 5, Frenchtown 4:12.63. 6, Belgrade 4:14.43.

High jump: 1, Murphy, Karsen, Glendive, 5-06. 2, Wilde, Erin, Whitefish, 5-02. 3, Hutchison, Hannah, Corvallis, J5-02. 4, Cooley, Emily, Glendive, J5-02. 5, Yellowmule, Matayah, Hardin, 5-00. 6, Searle, Ashley, Hamilton, J5-00.

Pole vault: 1, Berglund, Katie, Sidney, 11-06. 2, Sullivan, Emily, Belgrade, 10-06. 3, Smith, Cynthia, Belgrade, J10-06. 4, Gunlikson, Emily, Whitefish, 10-00. 5, Carney, Tiana, Glendive, J10-00. 6, Herbstritt, Kailen, Corvallis, J10-00.

Long jump: 1, McGree, Lindsay, Butte Central , 17-10.50. 2, Lewis, Ashton, Stevensville, 17-05.25. 3, Willis, Gracey, Laurel, 17-02.25. 4, Ducharme, Mikaela, Polson, 17-00.50. 5, Robison, Madeline, Columbia Falls, 16-09. 6, Wilde, Erin, Whitefish, 16-07.50.

Triple jump: 1, Murphy, Karsen, Glendive, 37-11.50. 2, Shipman, Ainsley, Dillon, 37-01.50. 3, Gibbs, Kolby, Laurel, 36-10.50. 4, Chamberlin, Dezi, Miles City, 35-11. 5, Ducharme, Mikaela, Polson, 35-10. 6, Yellowmule, Matayah, Hardin, 35-00.50.

Discus: 1, Haldorson, Calla, Corvallis, 147-07. 2, Zimmer, Kylie, Lewistown, 130-09.50. 3, Dickemore, Katelyn, Hamilton, 123-11.50. 4, Zimmer, Anna, Lewistown, 120-09.50. 5, Merritt, Ali, Sidney, 120-01. 6, Botkin, Kayla, Frenchtown, 118-00.

Shot put: 1, Zimmer, Anna, Lewistown, 41-01.75. 2, Zimmer, Kylie, Lewistown, 41-00.25. 3, Street, Angellica, Columbia Falls, 37-07. 4, Smith, Denali, Corvallis, 37-04. 5, Dickemore, Katelyn, Hamilton, 36-04. 6, Haldorson, Calla, Corvallis, 36-01.

Javelin: 1, Street, Angellica, Columbia Falls, 156-11. 2, Harris, Keeli, Laurel, 119-09. 3, Smith, Denali, Corvallis, 119-02. 4, Christiansen, Tynn, Dillon, 116-03. 5, LeFevre, Jessica, Laurel, 114-11. 6, Albright, Lainie, Corvallis, 113-09.