Track Shoe

Manhattan Christian’s track team got off a good start Tuesday in its season opener in Laurel.

The Eagles were among a dozen teams to compete in the Laurel Invitational with the girls finishing fourth with 52 points and the boys fifth with 43. Laurel, the lone Class A school, swept the team titles.

“I’m very pleased with how our team performed at our first meet. We had multiple PRs in all our event groups and our athletes put down some really good marks to get the season rolling,” Eagles head coach Laura Arthun said. “We are really looking forward to the next few meets to see more improvement and get some more experience under their belts.”

Both of Christian’s victories came on the boys side as Matt Kenney won the 800 with a time of 2:10.89, while Oren Arthun won the 1,600 in 4:50.30. Kenney also placed fourth in the 1,600 (4:58.77).

Other placers for the Eagles included Nathan Adams (HJ, 3rd), Tebarek Hill (100, 4th), and Logan Heidema (discus, 5th). The sprint relay was third and the long relay sixth.

While the girls didn’t boast a winner, they did have multiple placers led by Alexis DeVries and Jaydn VanDyken. DeVries placed second in the 100 hurdles (17.97), third in the pole vault (6-06), and fourth in the 300 hurdles (54.27). VanDyken was third in the long jump (15-05.50) and fifth in the 200 (28.46).

Eliana Kuperus also placed in two events with a fifth place finish in the 100 (13.72) and sixth in the 300 hurdles (56.43). The team’s other placers were Ava Bellach (1,600, 5th), Hailey Prester (PV, 6th), Dana Lerum (discus, 4th), and Tori Venema (PV, 6th). Christian also earned a pair of runner up finishes in the relays.

The Eagles return to Laurel Saturday for another meet hosted by Park City.

Laurel Invitaitonal

(at Laurel High School) Stadium)

Girls

Team scores: 1. Laurel 215, 2. Sweet Grass 67, 3. Red Lodge 59, 4. Manhattan Christian 52. 5. Whitehall 42, 6. Columbus 31.5. 7. Bridger 24, 8. Roberts 16, 9. Hobson-Moore-Judith Gap, 10. Park City, 7.5, 11. Belfry 5, 12. Winnett-Grass Range 4.

100: 1, Hoagland, Maxine, Whitehall, 13.32. 2, Whitehurst, Katie, Whitehall, 13.42. 3, Campbell, Krista, Bridger, 13.50. 4, Cooley, Emily, Sweet Grass, 13.51. 5, Kuperus, Eliana, Manhattan Ch, 13.72. 6, Grabowska, Leigha, Park City, 13.77.

200: 1, Aby, Alyse, Laurel, 27.40. 2, Whitehurst, Katie, Whitehall, 27.96. 3, Hoagland, Maxine, Whitehall, 28.13. 4, Campbell, Krista, Bridger, 28.44. 5, VanDyken, Jadyn, Manhattan Ch, 28.46. 6, Grabowska, Leigha, Park City, 28.87. 6, Obert, Hannah, Columbus, 28.87.

400: 1, Whitehurst, Katie, Whitehall, 1:02.55. 2, Sheils, Makenzie, Columbus, 1:07.87. 3, Melcher, Becky, Laurel, 1:09.74. 4, Shuck, Mackenna, Red Lodge, 1:10.16. 5, Dedmore, Tasha, Park City, 1:12.80. 6, Smith, Adeline, Columbus, 1:13.20.

800: 1, Cook, Carly, Laurel, 2:29.96. 2, Timm, Grace, Laurel, 2:32.11. 3, Erving, Madison, Laurel, 2:40.26. 4, Ketchum, Kameryn, Sweet Grass, 2:42.25. 5, Berg, Kenadie, Laurel, 2:48.87. 6, Smith, Adeline, Columbus, 2:51.38.

1,600: 1, Timm, Grace, Laurel, 5:32.44. 2, Wood, Natalie, Sweet Grass, 5:35.30. 3, Mourich, Andria, Laurel, 5:38.13. 4, Plymale, Kelsey, Columbus, 5:41.07. 5, Bellach, Ava, Manhattan Ch, 6:00.56. 6, Smith, Adeline, Columbus, 6:09.42.

3,200: 1, Wood, Natalie, Sweet Grass, 12:14.29. 2, Mourich, Andria, Laurel, 12:33.59. 3, Binando, Bailey, Red Lodge, 13:55.68. 4, Binando, Brooke, Red Lodge, 14:40.74.

100 hurdles: 1, McNeil, Macie, Laurel, 17.60. 2, DeVries, Alexis, Manhattan Ch, 17.97. 3, Evenson, Emma, Red Lodge, 18.26. 4, Herden, Whitney, Belfry, 19.32. 5, Doll, Brighid, Roberts, 20.16. 6, Schwend, Cassidy, Bridger, 20.21.

300 hurdles: 1, Reimer, Brayli, Red Lodge, 51.00. 2, Maack, Morgan, Laurel, 52.14. 3, Polivkova, Lea, Sweet Grass, 53.42. 4, DeVries, Alexis, Manhattan Ch, 54.27. 5, Evenson, Emma, Red Lodge, 55.19. 6, Kuperus, Eliana, Manhattan Ch, 56.43.

400 relay: 1, Laurel 'A' 53.47. 2, Manhattan Christian 'A' 54.04. 3, Sweet Grass County 'A' 54.67. 4, Laurel 'B' 55.71. 5, Columbus 'A' 56.29. 6, Park City 'A' 57.62.

1,600 relay: 1, Laurel 'A' 4:16.26. 2, Manhattan Christian 'A' 4:27.86. 3, Sweet Grass County 'A' 4:35.40. 4, Columbus 'A' 4:37.57. 5, Red Lodge 'A' 4:49.82. 6, Park City 'A' 5:00.79.

High Jump: 1, Cooley, Emily, Sweet Grass, J5-01. 2, Pospisil, Dylann, Bridger, J4-07. 3, O'Reilly, Megan, Columbus, J4-04. 4, Reimer, Brayli, Red Lodge, J4-04. 5, DeVries, Emma, Roberts, J4-02. 6, Auck, Dakota, Hobson-Moore, J4-00.

Pole Vault: 1, Leeds, Laney, Laurel, J8-00. 2, Binando, Bailey, Red Lodge, J7-00. 3, DeVries, Alexis, Manhattan Ch, J6-06. 4, Scarbro, Nancy, Columbus, J6-06. 5, Linday, Brianna, Laurel, J6-06. 6, Prester, Hailey, Manhattan Ch, J6-00. 6, Venema, Tori, Manhattan Ch, J6-00.

Long Jump: 1, Gibbs, Kolby, Laurel, 15-00.25. 2, Auck, Dakota, Hobson-Moore, 14-07.50. 3, VanDyken, Jadyn, Manhattan Ch, 14-05.50. 4, DeVries, Emma, Roberts, 14-02.75. 5, Caswell, Alexa, Laurel, 14-01.75. 6, Finn, Bailey, Sweet Grass, 14-01.50.

Triple Jump: 1, Gibbs, Kolby, Laurel, 32-02. 2, Caswell, Alexa, Laurel, 30-01.25. 3, Ketchum, Kameryn, Sweet Grass, 29-10. 4, Corean, Morgan, Winnett-Gras, 29-01.50. 5, Pospisil, Dylann, Bridger, 28-10.50. 6, Goltz, Mya, Bridger, 28-06.25.

Shot Put: 1, Harper, Teigan, Laurel, 36-07. 2, Graves, Bailey, Laurel, 31-11.50. 3, Cooley, Emily, Sweet Grass, 31-01. 4, Maynard, Paige, Laurel, 29-10. 5, Graves, Kaiya, Laurel, 28-10. 6, Frank, Kitrie, Red Lodge, 28-09.50.

Discus: 1, Graves, Bailey, Laurel, 105-07. 2, Graves, Kaiya, Laurel, 103-01. 3, Maynard, Paige, Laurel, 95-08. 4, Lerum, Dana, Manhattan Ch, 92-06. 5, Frank, Kitrie, Red Lodge, 88-00. 6, Rehder, Lainey, Red Lodge, 81-04.

Javelin: 1, Harris, Keeli, Laurel, 124-02. 2, Frank, Kitrie, Red Lodge, 116-09. 3, Graves, Bailey, Laurel, 110-02. 4, Bertolino, Bentley, Roberts, 96-00. 5, Frank, Abby, Park City, 93-07. 6, Leeds, Laney, Laurel, 88-01.

Boys

Team scores: 1. Laurel 179, 2. Red Lodge 75, 3. Park City 74, 4. Columbus 66, 5. Manhattan Christian 43, 6. Roberts 30.5, 7. Hobson-Moore-Judith Gap 19, 8. Winnett-Grass Range 15.5, 9. Whitehall 12, 10. Sweet Grass 11, 11. Willow Creek 8, 11. Bridger 8.

100: 1, Martinez, Colby, Columbus, 11.77. 2, Jetmore, Jay, Red Lodge, 11.79. 3, Schwend, Tanner, Laurel, 11.86. 4, Hill, Tebarek, Manhattan Ch, 11.97. 5, Zimdars, Garrett, Park City, 12.06. 6, Robinson, Jaiden, Red Lodge, 12.09.

200: 1, Webinger, Jakob, Laurel, 22.80. 2, Waddell, Jack, Laurel, 23.18. 3, Jetmore, Jay, Red Lodge, 24.28. 4, Aby, Eli, Laurel, 24.43. 5, Robinson, Jaiden, Red Lodge, 24.56. 6, Swanz, Jackson, Hobson-Moore, 24.75.

400: 1, Martinez, Colby, Columbus, 53.45. 2, Zimdars, Garrett, Park City, 55.09. 3, McGillvry, Gage, Sweet Grass, 57.63. 4, Story, Wyatt, Park City, 58.90. 5, Kosel, Benjamin, Roberts, 58.93. 6, Nation, Sage, Sweet Grass, 1:00.62.

800: 1, Kenney, Matt, Manhattan Ch, 2:10.89. 2, Trostle, Colton, Laurel, 2:16.99. 3, Vesbach, Elias, Columbus, 2:20.85. 4, Plymale, James, Columbus, 2:22.22. 5, Barta, Ty, Laurel, 2:24.29. 6, Wilcox, Owen, Laurel, 2:25.82.

1,600: 1, Arthun, Oren, Manhattan Ch, 4:50.38. 2, Paris, Dylan, Laurel, 4:50.87. 3, Plymale, James, Columbus, 4:55.65. 4, Kenney, Matt, Manhattan Ch, 4:58.77. 5, Quick, Elijah, Red Lodge, 5:13.88. 6, Bickel, Gavyn, Roberts, 5:19.95.

3,200: 1, Paris, Dylan, Laurel, 10:49.52. 2, Quick, Elijah, Red Lodge, 11:15.05. 3, Vesbach, Elias, Columbus, 11:17.97. 4, Johnson, Ethan, Laurel, 11:34.21. 5, Henry, Jonah, Laurel, 11:48.25. 6, Gage, Pason, Laurel, 11:50.68.

110 hurdles: 1, Flemmon, Daylen, Laurel, 16.76. 2, Quenser, Skyler, Red Lodge, 17.53. 3, Swanz, Jackson, Hobson-Moore, 17.57. 4, Tschacher, Wesley, Laurel, 17.76. 5, Burrows, Chase, Laurel, 17.78. 6, Zimdars, Stockton, Park City, 18.13.

300 hurdles: 1, Zimdars, Stockton, Park City, 44.01. 2, Burrows, Chase, Laurel, 44.40. 3, Swanz, Jackson, Hobson-Moore, 44.67. 4, Reynolds, Owen, Red Lodge, 46.60. 5, Quenser, Skyler, Red Lodge, 46.61. 6, Tschacher, Wesley, Laurel, 46.84.

400 relay: 1, Laurel 'A' 43.83. 2, Laurel 'B' 47.25. 3, Manhattan Christian 'A' 48.72. 4, Park City 'A' 48.79. 5, Sweet Grass County 'A' 49.35. 6, Bridger 'A' 51.00.

1,600 relay: 1, Laurel 'A' 3:47.35. 2, Columbus 'A' 3:55.43. 3, Winnett-Grass Range 'A' 3:56.71. 4, Park City 'A' 3:57.85. 5, Red Lodge 'A' 4:07.03. 6, Manhattan Christian 'A' 4:10.83.

High Jump: 1, Kosel, Benjamin, Roberts, J5-08. 2, Smith, Campbell, Willow Creek, J5-08. 3, Adams, Nathan, Manhattan Ch, J5-08. 4, Schwend, Tanner, Laurel, J5-06. 5, Allen, Joe, Roberts, J5-04. 5, Dunkel, Jace, Winnett-Gras, J5-02.

Pole Vault: 1, Jacobsen, Spenser, Red Lodge, J10-06. 2, Gray, Lucas, Laurel, J10-00. 3, Meier, Garrett, Columbus, J10-00. 4, Kosel, Lukas, Roberts, J9-06. 5, Allen, Joe, Roberts, J9-00. 6, Kyhl, Easton, Laurel, J9-00.

Long Jump: 1, Martinez, Colby, Columbus, 19-10. 2, Webinger, Jakob, Laurel, 19-08. 3, Swanz, Jackson, Hobson-Moore, 18-09. 4, Zimdars, Garrett, Park City, 18-07.50. 5, Reynolds, Owen, Red Lodge, 18-04.50. 6, Gray, Lucas, Laurel, 18-03.

Triple Jump: 1, Brown, Max, Laurel, 37-03.50. 2, Kosel, Benjamin, Roberts, 36-10.50. 3, Stepper, Holden, Park City, 35-07. 4, Buessing, Jacob, Bridger, 35-05.50. 5, Kindsfather, Taetin, Park City, 35-05. 6, Zentner, Rod, Bridger, 35-03.

Shot Put: 1, Mann, Corby, Red Lodge, 44-02.50. 2, Kessler, Ben, Park City, 41-00.50. 3, Smith, Dylan, Whitehall, 39-07. 4, Kazmierczak, Xane, Laurel, 36-10. 5, Poser, Alex, Laurel, 36-07. 6, Hull, Treydon, Laurel, 36-02.50.

Discus: 1, Mann, Corby, Red Lodge, 135-02.50. 2, Kessler, Ben, Park City, 120-07.50. 3, Smith, Dylan, Whitehall, 113-06. 4, Folts, Colton, Laurel, 112-00. 5, Heidema, Logan, Manhattan Ch, 108-09. 6, Hull, Treydon, Laurel, 102-07.

Javelin: 1, Kessler, Ben, Park City, 146-06. 2, Kazmierczak, Xane, Laurel, 141-10. 3, McNeil, Jace, Laurel, 140-10. 4, Eickhoff, Garrett, Winnett-Gras, 125-10. 5, Bantz, Brady, Winnett-Gras, 121-07. 6, Ward, Hunter, Laurel, 116-08.